Her mevsimi ayrı güzel; Fethiye

Tatil365gun

Her Mevsimi ayrı güzel; Fethiye

Akdeniz’in incisi Fethiye yaz tatillerinde milyonlarca yerli ve yabancı misafiri ağırlamakta. Doğal güzellikleri, aktiviteleri, macera sporları ile vazgeçmeyeceğiniz tatil bölgesi. Peki Fethiye’nin gezilecek yerleri neresidir. Fethiye de neler yapılır. Fethiye de yapılması gerekenler nelerdir. Şimdi bunlara göz atmaya hazırmısınız.

Huzur, sakinlik ve eğlenceli tatil arayanların tercihidir Fethiye. Hala kendine has dokusu, köy hayatı, doğal yaşamı ve hiç unutamayacağınız aktivite deneyimlerini yaşamak için uğramak gerek.

Batı Akdeniz denince ilk akla gelen yerdir Fethiye. Kış ayları güzel olduğu gibi yaz ayları da bir başka güzeldir. Her mevsim güzelliklerini yaşamak isteyen misafirlerini ağırlar. Kıvrımlı inişli çıkışlı yollar sizi gerçek hayattan o özlediğiniz mis gibi doğal güzelliğe götürür. Köyler den geçerken mola verir, çayınızı yudumlayıp dinlenirken ohh be dünya varmış diye bir söz dökülür dilinizden hiç farkında olmadan. Zeytin ağaçları, portakal bahçeleri çeşit çeşit meyve ağaçları. İlk Fethiye’ye geldiğiniz de karşılaşacağınız yaz aylarında ki bunaltıcı sıcaklığı, kış aylarında ise ılık havası size tüm güzellikleri sunacaktır. Şimdi sizleri neler bekliyor göz atalım….

Fethiye Gezi Rehberi- Fethiye Gezilecek Görülecek Yerler

Ölüdeniz: Fethiye denince ilk akla gelen turistik Ölüdeniz plajı ve bölgesidir. Her yıl artarak talep ile birlikte çevresinde yer alan köyler de artık daha popüler hale gelmektedir. Ölüdeniz bölgesinde irili ufaklı Ölüdeniz Otelleri bulunmaktadır. Dilerseniz Ölüdeniz plajı ile sembol haline gelmiş Babadağ Yamaç Paraşütü aktivitesini de deneyebilirsiniz. Yok ben sakin sakin takılayım derseniz o zaman size tavsiyemiz Kelebekler vadisi tekne turu olacaktır. Sezonun kapanmasıyla işletmelerde kapandığından kış aylarında pek tercih edilmez.

Faralya- Kabak Koyu: Son yıllarda yapılan otel, pansiyon, villa ve kamp alanları ile doğal yaşamı ve sakinliği doyasıya yaşamak isteyenlerin tercih adresidir. Burada daha çok gözden uzakta tatil yaparken aynı zamanda doğa gezisi yapabilir, fotoğraf çekebilir, bisikletle gezintiye çıkabilir yada sere serpe plajda veya villanız da güneşleyebilirsiniz.

Kayaköy: Fethiye’ nin doğal yaşamı en iyi gözlemleyebileceğiniz yerden biri de Kayaköy dür. Mübadele ile Yunanlılar tarafından terk edilen Kayaköy son yıllarda en rağbet gören köy konumundadır. Fethiye şehir merkezine 10 km gibi uzaklıkta olması, temiz ve doğal yaşamı özleyenler için Kayaköy Villaları her geçen gün artmakta. Kalabalık oteller yerine Fethiye villa tatili yapmak isteyenler için Balayı Villaları, Muhafazakar Aile Villaları ile hizmet vermektedir. Köyün yamacında bulunan tarihi evler, kiliseler, okullar için her yıl binlerce ziyaretçi köy uğramaktadır. Doğal yaşamı halen kendini korumaktadır. Lüks villa da konaklarken yanı başınızda ki tarlada mahsulünü diken  ve veya toplayan köylüleri görmeniz sizi hiç şaşırtmasın.

Fethiye Kayaköy Villaları
Fethiye Kayaköy Villaları

Saklıkent: Allahın bahşettiği güzellik diye sözlerimize başlayabiliriz. Metrelerce yüksek kayalıkların arasında yer alan kanyon ve buz gibi su. Antalya yolu üzerinde Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alan Saklıkent mutlak ziyaret edilmesi gerekenler listeniz de olmalı. Kanyon içerisine girip kendinizi suyun meledosine vermek size tüm yorgunluklarınızı unutturacaktır. Dilerseniz burada bulunan restaurantlarda ki köşklerde yemek yiyebilirsiniz. Saklıkente kadar gitmişseniz Gizli kent şelalesini görmenizi tavsiye ederiz. Saklıkentte giderken yolun sağında ve solunda yer alan börekçilerin tezgahlarında yer alan ürünlerin hepsi doğal ve kendi ürünleridir. Doğal ürünlerinizi buradan almak için bundan daha iyi fırsat olmaz. Kendi arabanız yok ise Saklıkent için Jeep Safari Turu ile eğlenceli gün geçirebilirsiniz.

Üzümlü: Dastarı, dokuması, üzümü ve el yapım doğal şarabı ile Fethiye’nin ünlü köyüdür Üzümlü köyü. Doğal yaşamı sevenlerin ilk görüşte işte bende böyle bir yerde yaşamak istiyorum dediği yerdir. Köy her yıl düzenlenen fakat 2020 yılında Koronavirüs salgını ile ara vermek zorunda kalınan Fethiye Kuzu Göbeği Mantar Festivali ile sadece kendini değil aynı zamanda Fethiye’yi de tanıtmaktadır. Köy de konaklama için villalar olsa da en yakın konaklama imkanı Fethiye Otelleri tercih edilmektedir.

Çalış Plajı: Fethiye de merkeze en yakın konaklama bölgesidir. Çalış bölgesinde bir çok Kiralık tatil evleri, Çalış apart evler bulunmaktadır.  Çalış bölgesinden şehir merkezine gelmek için araç kullanmak yerine taxi boat olarak hizmet veren tekneler ile yolculuk yapmak size eğlenceli ve daha zevkli gelecektir. Doğa fotoğrafçıları ise Nisan ayında kuş gözlemi için doğal yaşam parkına gelmektedirler.

Tatil365gun