fethiye’nin kış ayları bir başka güzel

Tatil365gun

Fethiye bize hep yaz aylarını hatırlattığından, kış aylarının sunduğu güzellikleri hatırlamayız hatta görmezlikten geliriz. Halbuki hiçte öyle olmadığını yaşamayınca bilmeyiz.

Fethiye Nif Köyü
Fethiye Nif Köyü

Aynı gün içinde güne karlı dağların arasında başlayıp daha sonra sıcacık Ölüdeniz sahilinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Hatta çılgınlık yapıp Babadağ dan yamaç paraşütü bile yapabilirsiniz kış aylarında olsanız bile.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Kıvrımlı yollar sonunda vardığınız Fethiye misafirlerini neşeli kış güneşi ile karşılamaktadır. Portakal ve mandalina kokulu yollar sizi palmiye ve hurma ağaçlarının süslediği modern, şirin kent görünümündeki ilçeye ulaştırır.

Fethiye Şehit Fethi Bey Parkı
Fethiye Şehit Fethi Bey Parkı

Sahilde martılar, dağın yamacında yerleşmiş Amintas kaya mezarları, körfezin karşındaki karlı dağlar ise Fethiye’nin sunduğu ilk güzelliklerdir. Bir kış günü Fethiye’nin güzelliklerini keşfetmeye Tarihi Paspatur çarşısından başlıyoruz.

Fethiye Paspatur Çarşısı
Fethiye Paspatur Çarşısı

Paspatur çarşısı aynı zamanda Eski Kent Fethiye’nin ilk yerleşim yeridir. İçerisinde Osmanlılara ait 1791 yılında inşaa edilmiş Paspatur Camii ve 1891 yılında inşaa edilmiş Tarihi Hamam ile birlikte kemerleri ve kubbeleri de yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmiştir.

Fethiye Paspatur-Suyu
Fethiye Paspatur Suyu

Bir de cumbalı evleri bulunan Paspatur çarşının içerisinde ise çarşıya adını veren Fethiye’nin meşhur Paspatur suyu bulunmaktadır. Fethiye’nin güzelliğine aşık olanlar kolay kolay Fethiye’den ayrılamadıklarından hatta tekrar tekrar buraya geldiklerinden dolayı Paspatur suyundan bir kez içen buradan gidemez diye rivayette bulunmaktadır.

Fethiye Paspatur Hediyelik Eşya
Fethiye Paspatur Hediyelik Eşya

Çarşı restore edildikten sonra eski konaklar çoğu halı, hediyelik eşya dükkânı, restoran, butik otel ve geceleri ise eğlence ve barların yer aldığı mekanlar ile turizme hizmet etmektedir.

Fethiye Çalış Plajı
Fethiye Çalış Plajı

Yaz aylarında tatilcilerin en çok tercih ettiği bölge olan Çalış plajında güzel havanın tadını sahilde balık tutarak, yürüyüş yaparak ve fotoğraf çekerek çıkarabilirsiniz.

fethiye kayaköy eski evler
Fethiye Kayaköy Eski Evler

Tarihi Kayaköy de mübadele ile terk edilen dar sokaklı harabe halindeki eski evleri, okulları ve kiliseleri yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başarmıştır. Fethiye de açık hava müzesindeki köy doğal güzelliği, sakinliği ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Fethiye Üzümlü Köyü
Fethiye Üzümlü Köyü

Fethiye gezinizde uğrayabileceğiniz bir başka köy de Üzümlü köyüdür. Adını üzüm bağlarının bolluğundan alan köy de hemen her hanede ev yapımı şarap, dastar dokuma tezgahını bulabilirsiniz. 

üzümlü dastarı       fethiye üzümlü dastar tezgahı

Son yıllarda ekonomik değeri ile adını duymayı başaran Kuzu Göbeği mantarı için her yıl Nisan ayında Kuzu Göbeği Mantar Festivali düzenlenmektedir.

Fethiye ve Ölüdeniz de yapabileceğiniz turlarımız için www.oludenizaktiviteleri.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı
Kuzu Göbeği Mantarı

 

 

 

 

 

 

 

Tatil365gun